۲۴ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۴, ۱۳۹۸

طرز تهیه بستنی سنتی

اسفند ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

طرز تهیه بستنی سنتی

مواد لازم برای تهیه بستنی سنتی :

شیر یک لیتر شکر ۳۰۰ گرم ثعلب ۲ قاشق چایخوری محلول زعفران ۲ قاشق سوپخوری گلاب مرغوب ۴ قاشق سوپخوری  پودر هل سفید ۱ قاشق چایخوری خامه‌ی صبحانه ۱۰۰ گرم  پسته خرد شده ۱۰۰ گرم

طرز تهیه بستنی سنتی :

برای تهیه ی بستنی سنتی، ابتدا خامه را داخل کیسه فریزر بریزید و آن را پهن کنید تا خیلی نازک شود سپس داخل فریزر قرار بدهید. تا منجمد شود.

سپس همه ثعلب را با شکر مخلوط کنید. شیر را بجوشانید و بعد از چند دقیقه کم کم ثعلب را با شکر که مخلوط کرده اید به آن اضافه کنید و بعد آن را با قاشق هم بزنید تا شکر با شیر مخلوط شود. بعد از چندین دقیقه شعله را خاموش کنید و بگذارید تا شیر سرد شود و بعد از آن شیر را از صافی عبور بدهید تا یکدست شود. بعد از یکدست شدن شیر به آن هل، زعفران و گلاب را اضافه کنید.

اکنون مخلوط را داخل ظرف فلزی بریزید و داخل فریزر قرار دهید. و هر یک ساعت یک بار آن را از فریزر بیرون بیاورید و آن را هم بزنید و دوباره آن را در فریزر قرار دهید و این عمل را ۵ الی ۶ بار انجام بدهید. دقت داشته باشید در این عمل شیر نباید یخ بزند فقط کمی سرد شود و اگر دیدید دارد یخ می زند آن را از فریزر بیرون بیاورید. در آخر نیز محلول بستنی را در دستگاه بستنی ساز بریزید و پسته ها را به آن اضافه کنید.

اکنون خامه یخ زده را خرد کنید و داخل بستنی بریزید و در آخر بستنی را هم زده و باز در فریزر قرار بدهید.

طرز تهیه بستنی سنتی,درست کردن بستنی سنتی
درست کردن بستنی سنتی

نکاتی برای تهیه بستنی سنتی :

• برای تهیه بستنی از ثعلب مرغوب استفاده کنید تا بستنی کشدار شود و اگر مرغوب نباشد بستنی دچار یخ زدگی می شود.

• هر چه مقدار ثعلب زیاد باشد بستنی کش دارتر می شود. (البته نه بیشتر از حد مجاز)

• نباید خامه تان چرب باشد زیرا یخ نمی زند و اگر چرب بود کمی با شیر آن را مخلوط کنید و بعد آن را روی سینی یا داخل کیسه فریزر پخش کنید.

• اگر می خواهید بستنی تان کشدار شود سعی کنید از ثعلب بیشتری استفاده کنید. (البته هر چیزی حدی دارد).

• بعد از آماده شدن بستنی رنگ آن روشن تر می شود پس زعفران آن را بیشتر بگیرید.

• اگر شکر بستنی بیشتر از میزان داده شده باشد، بستنی نمی بندد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه بستنی به روشی آسان

• بهتر است برای زود بسته شدن بستنی به روش سنتی آن را در سینی های لبه دار فلزی بریزید و هر بار با کاردک آن را هم بزنید تا بستنی زود بسته شود.

• اگر از دستگاه بستنی ساز استفاده شد اجازه دهید بستنی در فریزر کمی ببندد و بعد در دستگاه بستنی ساز بریزید تا به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه هم خورده و بستنی ببندد، بستنی را از دستگاه خارج کرده و در فریزر قرار دهید تا کاملاً بسته شود.