۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

به حداقل رساندن اتلاف موهای ناحیه دهنده

اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

به حداقل رساندن اتلاف موهای ناحیه دهنده

بررسی‌ها نشان می‌دهد، تراکم واحدهای فولیکولی در پوست سر آسیایی‌ها به طور متوسط یک در میلی‌متر مربع و در پوست سر آفریقایی‌ها ۶/۰ در میلی‌متر مربع است. هر واحد فولیکولی در آفریقایی‌ها از سه تار مو و در آسیایی ها از دو تار مو تشکیل شده است.( کاشت مو کرج )
با استفاده از وسیله‌ای به نام دانسیتومتر Densitometer، می‌توان تراکم موهای سر را مستقیما اندازه گرفت. برای این منظور موهای نواحی کوچکی از سر را کاملا کوتاه کرده و هر ناحیه را در زیر نور با درشت نمایی بررسی و به تراکم موها در پشت‌سر، بالای گوش ها و میان آنها توجه می‌کنیم. بدین ترتیب مساحت ناحیه دهنده مورد نیاز قابل محاسبه است. فرض کنید تراکم واحدهای فولیکولی به طور متوسط یک در میلی‌متر مربع بوده و هر واحد فولیکولی از ۲ تار مو تشکیل شده باشد. در این صورت اگر بخواهیم ۱۵۰۰ گرافت برای بیمار بیکاریم باید ۱۵ سانتی‌متر مربع از پوست پشت و طرفین سر را برداریم تا گرافت‌های مورد نیاز را تامین کند. با فرض آن که ۲۰% گرافت‌ها از یک تار مو تشکیل شده‌اند، در نوار ۱۵ سانتی‌متری ۳۰۰ گرافت با یک تار مو وجود دارد که برای بازسازی خط موی پیشانی کفایت می‌کند.
با محاسبات ریاضی می‌توان تعداد موهای ناحیه دهنده بیماران را تعیین و بر اساس آن برای کاشت مو در حالی و آینده برنامه‌ریزی کرد. یک شخص سالم به طور متوسط ۱۰۰۰۰۰ تار مو در سر دارد. این تعداد معادل ۵۰۰۰۰ واحد فولیکولی است. ناحیه دائم در پشت سر حدودا ۲۵% از کل سر را تشکیل می‌دهد. بنابراین تعداد واحدهای فولیکولی آن ۱۲۵۰۰ واحد خواهد بود. می‌دانیم برای آنکه طاسی یک ناحیه مشخص شود باید نیمی از موهای آن ناحیه بریزد بنابراین می‌توان نیمی از واحدهای فولیکولی ناحیه دهنده یا ۶۲۵۰ واحد با خیال راحت برداشت.
در تکنیک FUT میزان پوشش‌دهی موها در ناحیه کاشت نه تنها به تراکم مو در ناحیه دهنده و انعطاف‌پذیری پوست آن ناحیه، بکله به مشخصات فیزیکی موها نیز بستگی دارد. این همان نقطه تلاقی علم پزشکی با هنر در جراحی کاشت مو است.