۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

برخی ازاصطلاحات ماشین بازها

اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

برخی ازاصطلاحات ماشین بازها

ماشین‌بازی و رانندگی هم اصطلاحاتی دارد که گاهی بامزه و گاهی بی‌ادبانه‌اند. دانستن اصطلاحات ماشینی برای ماشین‌بازها یک جور پرستیژ حساب می‌شود.

خوش‌دستی: معمولا همه کسانی که گواهینامه دارند فکر می‌کنند اگر خوش‌دست‌ترین راننده داخل شهری دنیا نباشند، حتما در ایران بهترین هستند. خوش‌دستی به حرکات ظریفی برمی‌گردد که در موقع رانندگی باید از شما سر بزند. آرامشی که سرنشینان ماشین از رانندگی شما به دست می‌آورند و عکس‌العمل‌های بجای شما در مواقع حساس و خطرناک.

دور یک‌فرمانه: شما درست در وسط خیابانی قرار دارید و به هر دلیلی تصمیم گرفته‌اید که مسیر آمده را برگردید. فرمان ماشین را به اندازه موردنیاز می‌چرخانید و خیلی حساب شده گاز و ترمز را می‌گیرید و خیابان را بدون هیچ دنده عقب رفتن و ترمز اضافه گرفتنی دور می‌زنید.

«درایوری» رانندگی کردن: کسانی که با سرعت بالا و با مهارت بسیار زیاد رانندگی می‌کنند به رانندگی‌شان می‌شود اعتماد کرد اما کمی هیجان‌آور و البته ترسناک هم هست. اصطلاح «درایوری» از فیلم «راننده» آمده است که در آن قهرمان فیلم دست همه ماشین‌بازها و عشق سرعت‌ها را از پشت بسته است.

آب‌بندی کردن ماشین: این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که شما یک ماشین نو خریده باشید یا به هر علتی موتور ماشین‌تان باز و بسته شود. ماشین به یک دوره آب‌بندی نیاز دارد که باید دست‌کم هزار کیلومتر بنزین مصرف کند تا آب‌بندی اتفاق بیفتد.

یاتاقان زدن ماشین: معنی‌اش این است که موتور ماشین سوخت و شما هیچ راهی ندارید جز این که به این یاتاقان زدن ماشین تن بدهید.

صفحه شکاندن ماشین زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه کلاچ دیگر تحمل این همه سختی را نداشته باشد و در هم بشکند. این اتفاق بندرت ممکن است بیفتد.

به ماشین تقه‌زدن کاری است که شمای راننده انجام می‌دهید و هیچ تقصیری متوجه ماشین نیست. نباید یکدفعه کلاچ را رها کنید. این‌طوری به ماشین تقه می‌زنید.

دوسره بار زدن همان دودوزه بازی و دودره کردن است. اصطلاح بامزه‌اش دولا پهنا حساب کردن است و احتمالا راننده‌ها مخترعش هستند. وقتی راننده‌ای به مقصدی بار می‌برد فقط پول یک مسیر را می‌گیرد، مگر این که از یک سر دیگر هم بار زده باشد. به آدمی که زرنگ‌بازی درمی‌آورد می‌گویند دوسره بار زده.

پاپیون زدن: خروجی‌های بزرگراه همیشه در سمت راست آن تعبیه شده که به شکل یک زیرگذر یا پل از روی باندهای خیابان اصلی رد می‌شوند و شما را به یک خیابان یا بزرگراه دیگر می‌رسانند.

برای عوض کردن جهت رانندگی خود مجبورید به اصطلاح «پاپیون» بزنید. یعنی از خروجی بیرون بروید و وارد یک بزرگراه متقاطع بشوید و سپس باز از خروجی آن خارج شده و به جهت عکس اولیه خود در بزرگراه اول وارد شوید.

ماشین را خواباندن زمانی است که شما کمک‌فنرهای ماشین‌تان را ببرید تا ماشین پایین‌تر بیاید. یعنی ارتفاعش کمتر شود.